W dobie narastających teorii spiskowych i działań w złej wierze, warto zrozumieć, jak funkcjonuje system wyborczy i jakie są fakty dotyczące bezpieczeństwa i uczciwości wyborów. Oto kilka mitów, które warto obalić.
1. Certyfikacja wyników wyborów jest opcjonalna
Certyfikacja wyników wyborów jest obowiązkowa i wymagana przez prawo we wszystkich 50 stanach i terytoriach. Jest to rutynowy, administracyjny krok, który ma na celu zapewnienie poprawności obliczeń. Przed certyfikacją urzędnicy wyborczy podjęli już szereg obowiązkowych kroków, aby zapewnić dokładne liczenie głosów i rozwiązanie problemów lub pytań dotyczących nieprawidłowości.
2. Nasze procesy wyborcze nie są bezpieczne
Każdy stan ma surowe prawa i protokoły bezpieczeństwa w celu ochrony wyborów. Od 2020 r. 92% urzędników wyborczych podjęło ważne kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa wyborów i wzmocnienia infrastruktury.
3. Błahe wyzwania nie mają żadnych kosztów
Wyzwania i groźby ze strony osób działających w złej wierze wyczerpują lokalne zasoby i mogą prowadzić do wygórowanych kosztów dla podatników. Błahe wyzwania prawne i seryjne wnioski o ujawnienie akt przez osoby działające w złej wierze pochłaniają zasoby, odciągając czas i energię od niezbędnych zadań wyborczych.
4. Ludzie dopuszczają się powszechnych oszustw wyborczych
Badania i analizy przeprowadzone przez Brennan Center i inne renomowane organizacje bezpartyjne i dwupartyjne pokazują, że rzeczywiste oszustwa wyborcze są niezwykle rzadkie i prawie niemożliwe do osiągnięcia.
5. Błędy administracyjne są oznaką oszustwa
Błędy zdarzają się rzadko i są przypadkowe — istnieją procesy ich identyfikacji i korygowania. W związku z tym istnieją procedury wykrywania i korygowania potencjalnych błędów administracyjnych przed certyfikacją wyników.
Nasz system wyborczy należy do najbezpieczniejszych i najbardziej zabezpieczonych na świecie. Stało się to możliwe dzięki silnemu, trwałemu i przejrzystemu systemowi wypełnionemu zabezpieczeniami i procesami, których sumiennie przestrzegają tysiące administratorów wyborczych, którzy pracują dzień w dzień, aby zapewnić, że każdy głos zostanie policzony uczciwie.
W miarę zbliżania się dnia wyborów niezwykle ważne jest, abyśmy zaufali naszym urzędnikom wyborczym i systemowi — i zignorowali hałas i błahe oskarżenia. Pamiętajmy, że przekazywanie prawdziwych informacji i demaskowanie mitów to nasza wspólna odpowiedzialność jako obywateli.
Źródło: Fortune.com