Spadek liczby zdalnych ról i powody powrotu do biura
Wbrew przewidywaniom, wiele organizacji decyduje się na powrót do pracy w biurach, pomimo korzyści płynących z pracy zdalnej. Badanie przeprowadzone przez BetterUp w 2024 roku wykazało, że liczba głównie zdalnych ról zmniejszyła się o połowę. Jako uzasadnienie biznesowe obowiązkowych powrotów do biura, jedna na cztery organizacje podaje lepsze połączenia i kulturę.
Wpływ powrotu do biura na pracowników
Badania wykazały, że powrót do biura często wprowadza poważne zakłócenia w życie pracowników. Ankietowani 1400 pełnoetatowych pracowników w USA, którym nakazano powrót do pracy w biurze, mieli wyższe wypalenie zawodowe, stres i zamiary rotacji, a także niższe zaufanie do swojej organizacji, zaangażowanie i poziom produktywności. Wyniki wskazują, że jeśli przejście do biura nie zostanie przeprowadzone z wysokim poziomem humanitaryzmu, wrażliwości i empatii, kultura miejsca pracy cierpi, a poczucie przynależności pracowników gwałtownie spada.
Presja na elastyczność pracowników i koszty powrotu do biura
Powrót do biura wpływa na elastyczność pracowników, czas, a nawet konta bankowe. Przeciętny pracownik wracający do biura wydaje 561 dolarów miesięcznie na transport, dodatkową opiekę nad dziećmi i zwierzętami oraz pomoc domową. Jest to porównywalne z rachunkiem za artykuły spożywcze przeciętnego dwuosobowego gospodarstwa domowego w USA za cały miesiąc.
Korzyści z pracy w biurze
Mimo problemów związanych z powrotem do biura, istnieją także korzyści płynące z pracy w takim środowisku. Badania przeprowadzone przez BetterUp we współpracy z University of California, Riverside wykazały, że większa satysfakcja z życia i więzi społeczne to korzyści z interakcji w biurze w porównaniu z interakcją za pośrednictwem technologii.
Jak radzić sobie z obowiązkowym powrotem do biura?
Jeśli pracodawca nakaże Ci powrót do biura, warto skupić się na maksymalizacji korzyści płynących z tej zmiany w życiu. Można na przykład wykorzystać hybrydowy model pracy, aby jak najbardziej nawiązać kontakt z osobami, które są tam fizycznie. Należy również zastanowić się, czy powrót do biura stanowi okazję do lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Na koniec, warto poprosić o to, czego potrzebujesz, aby się rozwijać, wracając do biura. Rozważnie porusz te kwestie ze swoim menedżerem.
Podsumowanie
Nakazy powrotu do biura wpływają na pracowników – i niekoniecznie w sposób, jakiego oczekują liderzy. Jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której proszono Cię o radykalną zmianę sposobu pracy, wiedz, że normalne jest, że ta zmiana jest trudna, że odczuwasz mieszane emocje, a co najważniejsze, że nigdy nie jest źle prosić o to, czego potrzebujesz.
Źródło: Fortune.com