19 kwi 2025, sob.

Francja sprzeciwia się umowie handlowej UE-Mercosur: zagrożenie dla rolnictwa?

Francja sprzeciwia się umowie handlowej UE-Mercosur: zagrożenie dla rolnictwa?

Podczas gdy na jednej z największych umów handlowych na świecie, podpisanej w tym miesiącu w Urugwaju, zaczynał schnąć tusz, we Francji narastał gniew. Umowa handlowa między Unią Europejską a czterema krajami Mercosuru (Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem) została okrzyknięta kamieniem milowym dla światowej gospodarki, jednak nie wszyscy są zadowoleni z jej konsekwencji.

Obniżenie taryf celnych i zwiększenie limitów importu i eksportu

Na mocy umowy handlowej taryfy celne zostaną znacznie obniżone, a dozwolone ilości importu i eksportu wzrosną. Umowa wpłynie na prawie 800 milionów ludzi. Nadal musi zostać zatwierdzona przez 27 państw członkowskich UE, a Francja planuje ją zablokować z obawy, że zaszkodzi ona jej sektorowi rolniczemu.

Francuskie rolnictwo w obawie przed nieuczciwą konkurencją

Umowa spowoduje, że do UE trafi więcej południowoamerykańskiej wołowiny, kurczaków i cukru po niższych cenach. Francuscy rolnicy obawiają się, że umowa stworzy nieuczciwą konkurencję, ponieważ rolnicy w krajach Mercosuru mają mniej ograniczeń dotyczących pestycydów i niższe koszty pracy. Tymczasem zwolennicy umowy wskazują, że będzie ona korzystna dla UE, w tym dla jej rolników, i poprawi standardy zdrowotne i środowiskowe w krajach Mercosuru.

Wyzwania dla rolnictwa europejskiego

Umowa handlowa między UE a Mercosurem stanowi kolejne wyzwanie dla europejskiego rolnictwa. W obliczu rosnącej konkurencji ze strony krajów o niższych kosztach pracy i mniejszych ograniczeniach dotyczących pestycydów, rolnicy muszą znaleźć sposoby na utrzymanie konkurencyjności. Może to oznaczać inwestycje w innowacje, zwiększenie wydajności i poszukiwanie niszowych rynków. Jednym z takich rozwiązań może być korzystanie z aplikacji lojalnościowej, pomagającej rolnikom ściśle współpracować z kontrahentami oraz budować długotrwałe relacje z klientami.

Przyszłość umowy handlowej

Obecnie umowa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez 27 państw członkowskich UE. Francja, będąc jednym z nich, planuje zablokować jej ratyfikację, co może wywołać dalsze kontrowersje i dyskusje na temat wpływu umowy na europejskie rolnictwo. Warto zauważyć, że Francja nie jest jedynym krajem, który wyraził obawy. Podobne obawy wyrażali także rolnicy z Irlandii i Polski, co może oznaczać, że sprawa będzie szeroko omawiana w przyszłości.

Wyzwania dla rolnictwa europejskiego (powtórzenie)

Umowa handlowa między UE a Mercosurem stanowi kolejne wyzwanie dla europejskiego rolnictwa. W obliczu rosnącej konkurencji ze strony krajów o niższych kosztach pracy i mniejszych ograniczeniach dotyczących pestycydów, rolnicy muszą znaleźć sposoby na utrzymanie konkurencyjności. Może to oznaczać inwestycje w innowacje, zwiększenie wydajności i poszukiwanie niszowych rynków.

W międzyczasie, zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy umowy będą kontynuować swoje dyskusje, próbując znaleźć najlepsze rozwiązania dla wszystkich zainteresowanych stron. Wiele zależy od tego, czy umowa zostanie zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie UE, a to ostatecznie zaważy na jej wpływie na europejskie rolnictwo.

Źródło: bbc.com

Avatar photo

Dodane przez Malwina Duda